1

Słowa z powyższej grafiki to parafraza słów byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Ronalda Reagana, który miał dużą zdolność zawierania wielkiej mądrości w małych słowach. Dyskusja dotycząca ochrony życia i wartości jaką jest życie ludzkie nigdy nie powinna być traktowana jako temat zastępczy. Nie jesteśmy w stanie stworzyć solidnie funkcjonującego państwa, jeśli życie nie będzie w nim traktowane z należnym szacunkiem i godnością od poczęcia do naturalnej śmierci.

3 wyjątki w polskim prawie

Przy tym wpisie będę posiłkował się grafikami wykonanymi przez warszawski KSM, który stworzył jeden z najlepszych projektów proliferskich w internecie. Akcja nosiła nazwę tak jak tytuł tego wpisu – 40 faktów za życiem. Jednak za nim przedstawię te argumenty, chciałbym najpierw poruszyć sprawę 3 sytuacji, w których polskie prawo niestety pozwala na aborcję.

Dziecko poczęte w wyniku gwałtu – czy to, że człowiek został poczęty w wyniku haniebnego czynu powinno usprawiedliwiać zabicie dziecka? Nawet jeśli matka nie czuje związku z takim dzieckiem, to przecież istnieją alternatywne rozwiązania. Pierwsze to Okna Życia, w których można spokojnie oddać w opiekę małego człowieka, nawet zaraz po urodzeniu. Drugie to ośrodki adopcyjne. Jestem przekonany, że większość matek, nawet gdy stwierdziłoby, że chce po urodzeniu oddać dziecko do jednej z tych placówek, to narodziny dziecka bardzo często sprawiają, że matka zaczyna czuć z dzieckiem więź emocjonalną. Zwolennikom tego wyjątku polecam przeczytać historię Valeri Gatto.

miss-pennsylvania

Startowała ona w konkursie na Miss stanu Pensylwania w 2014 r. Poczęła się w wyniku gwałtu. Poprzez swój start chciała m.in. zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet. Chce działać w swoim życiu na rzecz pomocy ofiarom gwałtów. Kto jak kto, ale ona i jej życie jest najlepszym przykładem tego, że nawet po tak straszliwych wydarzeniach jest możliwe dalsze życie i prawidłowy rozwój takiego dziecka. Chce ona edukować dziewczyny jak unikać takich sytuacji. Ma ogromną wdzięczność dla swojej matki, która była na tyle odważna, że zdecydowała się na trud jej wychowania. Jak widać z pięknymi skutkami.

Zagrożenie życia dziecka lub matki – w tym wypadku trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i roztropnością. Lekarz powinien zawsze ratować to istnienie, które ma większe szanse na przeżycie. Jednak są to bardzo skrajne i rzadkie przypadki. Mimo to lekarze powinni zawsze walczyć o uratowanie obu istnień, jeśli jest to możliwe.

Dziecko z podejrzeniem wad genetycznych – czy dziecko z zespołem Downa (nawet jeśli lekarze stwierdzają poważne wady genetyczne) nie zasługuje na to, aby walczyć o jego życie? Miałem szczęście-nieszczęście oglądać w moim życiu takie przypadki. Moja mama przez wiele lat pracowała w ośrodku, w którym uczyły się dzieci niepełnosprawne. Nigdy nie powiedziała, że tym dzieciom nie należy się normalne życie. Sam miałem wielokrotnie okazje bawić się z tymi dziećmi. Wielkim okrucieństwem byłoby zabijać je w okresie prenatalnym. Podobnie w przypadku podejrzeń z innymi wadami. Znam przypadek, w którym lekarze doradzali pacjentce aborcję, ponieważ dziecko miało urodzić się z poważnymi wadami lub w ogóle nie przeżyć. I co się okazało? Otóż okazało się, że dziecko nie tylko się urodziło, ale urodziło się zdrowe! A co by było w przypadku, gdyby matka postąpiła inaczej? Nawet jeśli dzieci okazują się być chore należy do końca walczyć o ich życie. Nigdy nie wiemy, czy dziecko, którego los jest pisany na kilka dni lub miesięcy nie okaże się później zdrowe.

Fakty przemawiające za życiem

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

Nie potępiamy człowieka, tylko jego czyn

Wielu zwolenników aborcji zarzuca środowiskom proliferskim, że chce kamienować tych, którzy dopuścili się aborcji. Otóż nikt nie chce potępiać człowieka, ale czyn jakiego się dopuścił, a to jest zasadnicza różnica. Warto w tym miejscu umieścić jeszcze wypowiedź świętego człowieka, jakim był niewątpliwie Jan Paweł II na temat wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Znane są osoby życia publicznego, które kiedyś popierały aborcję lub nawet ją wykonywały, a które z czasem się opamiętały. Ot chociażby: Ronald Reagan, Bernard Nathanson, czy Bolesław Piecha. Jeśli są takie osoby, które mają niestety za sobą czarną przeszłość, to chciałbym skierować do nich pewne słowa. Zostały one napisane przez Św. Faustynę w wielkim dziele mistycznym oficjalnie uznanym przez Kościół – w „Dzienniczku” jako słowa podyktowane jej przez samego Chrystusa:

„Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat” (Dz 699)

„Im większy grzesznik, tym ma większe prawa do miłosierdzia Mojego” (Dz 723)

„Niechaj się nie lęka do Mnie zbliżyć dusza słaba, grzeszna, a choćby miała więcej grzechów niż piasku na ziemi, utonie wszystko w otchłani miłosierdzia Mojego” (Dz 1059)

„Niech pokładają nadzieję w miłosierdziu Moim najwięksi grzesznicy. Oni mają prawo przed innymi do ufności w przepaść miłosierdzia Mojego. Córko Moja, pisz o Moim miłosierdziu dla dusz znękanych. Rozkosz sprawiają Mi dusze, które się odwołują do Mojego miłosierdzia. Takim duszom udzielam łask ponad ich życzenia. Nie mogę karać, choćby był największym grzesznikiem, jeżeli on się odwołuje do Mej litości, ale usprawiedliwiam go w niezgłębionym i niezbadanym miłosierdziu swoim” (Dz 1146)

„Duszo w ciemnościach pogrążona, nie rozpaczaj, nie wszystko jeszcze stracone, wejdź w rozmowę z Bogiem swoim, który jest miłością i miłosierdziem samym” (Dz 1486)

Nie jest to oczywiście przyzwolenie na frywolne grzeszenie wszędzie, gdzie popadnie. Jest to pomocna dłoń, dla tych, którzy chcą naprawdę zmienić swoje życie. Jeśli uważasz, że ten wpis może komuś pomóc lub będzie dla Ciebie pomocny przy rozmowach na ten temat, to będę wdzięczny za posłanie go dalej za pomocą poniższych ikonek.

komentarzy