fot. źródło: www.reddit.com

fot. źródło: www.reddit.com

Może zastanawiasz się dlaczego użyłem właśnie tego zdjęcia w tytule? Czy sugeruję, że niedziela to najlepszy dzień na rąbanie drewna? Chciałem wskazać na coś innego, na to czym powinna być poprzedzona ów rąbanka. Za chwilę dowiesz się o co mi tak naprawdę chodziło…

Co podpowiada nam Biblia?

Jak wiemy Bóg nie ma żadnych ograniczeń. Zatem jeśli nie ma ograniczeń to czy niezbędny był Mu odpoczynek po 6 dniach tworzenia świata? Na pewno nie. Jednak była to wskazówka dla ludzi – wzór wg którego powinni postępować. Któż może znać lepiej naturę człowieka niż sam Stwórca? Odpoczynek po ciężkim tygodniu pracy ma nie tylko sprawić, aby ludzie zregenerowali utracone siły. Powinien mieć również wymiar kształtowania relacji między nimi.

Przypomnij sobie sytuację, gdy pewnego wieczoru próbowałeś uporać się z jakimś problemem i ni w ząb nie mogłeś dojść do rozwiązania pomimo mozolnego zastanawiania się. Gdy na drugi dzień wstałeś i postanowiłeś ponownie usiąść do tej sprawy doznawałeś nagle olśnienia i rozwiązanie przychodziło samo. Tak działa właśnie świeżość umysłu, regeneracja, odpoczynek, który jest niezbędny do normalnego funkcjonowania. Dobrze oddają ten stan rzeczy słowa wypowiedziane przez Alberta Einsteina.

albert

Nie oznacza to oczywiście, że teraz mamy mieć wieczną wymówkę przed pracą jaka nas czeka w ciągu tygodnia. Jednak praca bez odpoczynku prędzej czy później się na nas odbije. Podobnie jak silnik, który w końcu się zatrze. Nawet jeśli dziś nie dostrzegamy symptomów nadchodzącego problemu.

 

Ostrzenie piły wg Coveya

Chyba nie ma lepszego dnia na odpoczynek i kształtowanie relacji rodzinnych niż niedziela. Zacznijmy najpierw od relacji. To właśnie Stephen Covey w swojej genialnej książce „7 nawyków skutecznego działania” opisał jako ostatni nawyk – ostrzenie piły. O co chodziło mu gdy opisywał ten punkt, który charakteryzuje również skutecznych ludzi? Najpierw anegdotka o drwalu:

W lesie mieszkał drwal, który całe dnie rąbał drewno. Rąbał i rąbał i był bardzo zmęczony. Pewnego dnia przechodził obok niego leśniczy i zapytał drwala co robi. Drwal odparł: „Nie przeszkadzaj mi, jestem bardzo zajęty, bo rąbię”. Leśniczy mu odpowiedział: „Zrób sobie przerwę i naostrz swoją siekierę, a wtedy będzie ci o wiele sprawniej szło”. Na co drwal odrzekł: „Nie mam na to czasu, muszę rąbać”.

Dobrze jest poświęcić przynajmniej jeden dzień w tygodniu na ostrzenie siekiery. Jakie czynności mogą być częścią tego rytuału? Dla mnie jest to sięgnięcie po lekturę, która otworzy nam nowe horyzonty, szkolenie w dziedzinie, z której chcielibyśmy się poprawić, spotkanie z ciekawym człowiekiem, który zainspiruje nas do nowych przedsięwzięć, czy też dobry film z przesłaniem albo wyjazd w zupełnie nowe miejsce, który pokaże nam, że można do czegoś podejść inaczej. Otwartość na naukę to jedna z rzeczy, która chrakteryzuje skutecznych ludzi.

Podobnie w przypadku relacji rodzinnych. Jest takie mądre amerykańskie stopniowanie: najpierw uporządkuj samego siebie, później zadbaj o stosunki rodzinne, zrób coś dla swojej społeczności lokalnej, aż wreszcie zaczniesz służyć całemu narodowi. Wartość jaką jest rodzina, w Polsce szanowana jest (na szczęście!) bardzo mocno. Dowodem na to są chociażby wyniki poniższego badania CBOSu:

wartośći

Skoro zdecydowana wiekszość uważa, że rodzina jest taka ważna, to znaczy, że Polacy intuicyjnie traktują ją jako źródło, motywacja i sens ich życia. Myślę, że każdy człowiek z natury ma taką potrzebę, aby posiadać zażyłą więź z niewielką grupą ludzi. Rodzina wymaga od człowieka jednak sporego zaangażowania. Zresztą jak wszystko co wartościowe. Dlatego dobrze jest poświęcić choć jeden dzień na kształtowanie relacji z najbliższymi.

 

Niedziela dla rodziny

Specjaliści wskazują, że najlepszymi metodami walki z wieloma problemami społecznymi jest zapobieganie im u źródła, a nie niwelowanie skutków. Wiele z tych rzeczy, o których informują nas media mogłyby w ogóle nie zaistnieć, gdyby rodziny były zdrowe. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o mądre wychowanie i kształtowanie nowych pokoleń.

W takich krajach jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria wolna niedziela jest wręcz świętością. Normalne jest, że siódmy dzień tygodnia, albo jak kto woli pierwszy, to dzień poświęcony na odpoczynek i relaks. Nie wykonuje się w tym dniu prac niekoniecznych. Wiadomo, że takie placówki jak szpitale, służby, apteki, czy stacje benzynowe powinny działać. Jednak nie do pomyślenia jest, aby dziecko nie spędzało niedzieli z mamą lub tatą, bo ci poszli do pracy obsługiwać klientów np. na kasie.

jak pracuje europa

Zielone kraje pozwalają na handel w niedzielę, czerwone zakazują lub poważnie ograniczają

 

Moja recepta na niedzielę

Przede wszystkim osoby, które na co dzień pracują umysłowo powinny raczej skorzystać z aktywnego wypoczynku, typu basen, rower lub jogging. Z kolei ci, którzy pracują na co dzień fizycznie powinni odpoczywać, grając np. w planszówki, sięgając po książkę lub krzyżówkę. Dobrze jest oderwać sie od codziennego trybu życia, aby dać organizmowi odetchnąć.

Mój ulubiony sposób na niedzielę to czas spędzony w gronie najbliższych. Poranna wizyta w kościele poprzedzona chełstem świeżego powietrza. Następnie jajecznica ze swoiskich jaj i bolońska kawa Attibasi, w którą możesz zaopatrzeć się np. TUTAJ. Następnie poranne zabawy z rodzinką, a wczesnym popołudniem najsmaczniejszy niedzielny, polski obiad. Popołudnie poświęcam na lekturę, a wieczór na spotkanie z najbliższymi lub wspólny wypad w jakieś ciekawe miejsce.

Jeśli masz swój sprawdzony sposób na niedzielę, to chętnie przeczytam w komentarzu, aby później samemu móc sprawdzić czy działa 🙂

Przy okazji zachęcam również do wzięcia udziału w akcji www.NiedzielaDlaRodziny.info 

komentarzy