Bestsellerowe książki kształtujące dobrą osobowość

7-nawykow-skutecznego-dzialania-b-iext7100491Dlaczego uważam, że to perełka? Ponieważ po lekturze tej książki ustawiasz sobie właściwą mentalność, którą w skrócie można opisać: „bierz się do roboty, bo niewiele czasu ci zostało, żeby zostawić coś w tym życiu po sobie”. Na dodatek autor nie zapomina o czymś tak ważnym jak zachowanie harmonii pomiędzy pracą zawodową a życiem rodzinnym. Efektywność wielu osobom kojarzy się z mechanicznym wykonywaniem obowiązków niczym robot. Jednak Covey obala ten stereotyp, wskazując na to, że często człowiek jest o wiele bardziej skuteczniejszy, kiedy poświęci swój czas ludziom. Wymienia 7 nawyków, które charakteryzują ludzi efektywnych. I tak naprawdę, gdy czytelnik skonfrontuje je z wielkimi postaciami tego świata, które pozostawiły po sobie trwałe dziedzictwo, to przyzna autorowi rację. Niektórym ciężko się czyta, ale to kwestia osobowości. Człowiek odkrywa dzięki tej książce, że tak naprawdę jedyne bariery jakie sobie stawia w osiąganiu celów to te, które sam sobie tworzy. Na dodatek Covey nie zapomina o tym, żeby wszystkie swoje działania oprzeć na zdrowych zasadach. Mnóstwo barwnych przykładów z życia, w których nie raz człowiek znajdzie swoje odbicie w lustrze. Absolutny elementarz dla przedsiębiorcy i działacza społecznego. Oto kilka soczystych cytatów z tej książki:

„Im bardziej zbliżymy się do właściwych zasad, tym lepiej będziemy się orientować, jak funkcjonuje świat.”

„Dotrzymywanie obietnic i zobowiązań jest wielkim depozytem na koncie, niedotrzymywanie – wielkim dla niego uszczerbkiem.”

„Obarczanie winą wszystkich i wszystkiego za nasze problemy i trudności jest pewnie normą i może przynieść chwilowe ukojenie, przykuwa nas jednak do tych problemów. Pokażcie mi kogoś, kto miałby dość pokory, by przyjąć odpowiedzialność za swoją sytuację i dość odwagi, by podjąć inicjatywę i zrobić wszystko, co konieczne, by w twórczy sposób pokonać – lub ominąć – trudności, a ja wam pokażę szczyt potęgi wolnego wyboru.”

 

jak zdobyc

W szczytowym okresie swojej działalności John D. Rockefeller powiedział: „Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi jest takim samym towarem, jak kawa czy cukier. I za tę umiejętność zapłacę więcej niż za każdą inną pod słońcem”. Ten cytat świetnie streszcza dzieło Carnegie’go. Tak naprawdę jego książka jest efektem misji, jaką sobie obrał. Postanowił, że postara skumulować w jedno wszystkie cechy, to wszystko co łączyło osoby, które wywarły swoim życiem wielki wpływ na losy świata i swojego otoczenia. Streścił i opisał czym tak naprawdę była tajemnica współżycia i umiejętności zjednywania sobie ludzi. Przytacza historię z życia takich postaci jak: Abraham Lincoln, Juliusz Cezar, Teodor Roosevelt, Rockefeller, czy Andrew Carnegie. Tak naprawdę dziesiątki wycinków z biografii opisywanych postaci są wielkim smaczkiem tej książki. Na dodatek wiele takich samych sytuacji zdarza nam się na co dzień, dzięki czemu książka ma charakter małego poradnika. Sugestie jakie daje nam autor wydają się tak banalnie proste, że aż odkrywcze. Jednak większość rad zawartych w książce łączy jedna wada: szybko o nich zapominamy. Dlatego Carnegie radzi, aby przekartkowywać ją sobie raz na jakiś czas, gdy zauważymy, że nasze relację z ludźmi zaczynają słabnąć. Warto zapamiętać jeszcze jedną uwagę autora, którą często powtarza na kilku stronach, że: jeśli nie będziesz stosował tych porad na fundamencie szczerości, to możesz uwikłać się w pułapkę fałszu i skutek może być odwrotny od zamierzonego. Kilka cytatów na zachętę:

„Czy jest ktoś, kogo chciałbyś zmienić, poinstruować, ulepszyć? Świetnie! Jestem za! Ale dlaczego nie zaczniesz od siebie?”

„Nikt nie jest tak bogaty, aby mógł się obyć bez uśmiechu, i nikt nie jest tak ubogi, aby go nie mógł podarować.”

„Kiedyś dla kaprysu przez sześć dni nie jadłem. Nie było to trudne. Szóstego dnia odczuwałem mniejszy głód niż pod koniec drugiego. Znam ludzi, a może znasz ich i ty, którzy każąc rodzinie lub pracownikom przez sześć dni nie jeść, czuliby się jak przestępcy. Jednak ci sami ludzie skazują rodzinę i pracowników na życie bez słowa uznania przez sześć dni, sześć tygodni, a czasem i sześćdziesiąt lat. A przecież uznania potrzebują oni tak samo jak jedzenia!”

 

i-dzikie-serce-tesknoty-meskiej-duszy

Nie znam faceta, któremu nie podobała się ta książka. Nie sposób zrozumieć męskiej duszy bez sięgnięcia po ten tytuł. Jeśli jesteś kobietą i chcesz odrobinę zrozumieć co siedzi w głowie mężczyzny, to na co czekasz. „Dzikie serce” zapamiętasz do końca życia. Wnioski autora starają się odpowiedzieć na pytania, które postawiła natura przed facetami. Po co mi gniew, agresja, dlaczego mężczyzna ciągle za czymś goni, jakie są pierwsze znaki, tego że facet żyje tak jakby nie żył. Nie znam pisarza, który by w tak jasny sposób odgadł zamysł jaki ma Stwórca wobec mężczyzny. Jeśli chcesz być mężem, dla którego żona zrobi wszystko, jeśli chcesz być ojcem, którego dzieci będą pamiętać do końca życia, jeśli chcesz być facetem, który nie boi się podjąć walki z brudem tego świata, to ta książka bardzo ci pomoże. Lecz jeśli chcesz wygodnie leżeć do końca życia przed telewizorem to nie czytaj jej. Czas na fragmenty:

„Jeśli opuścisz swoje miejsce w szeregu, pozostanie ono puste. Nikt inny nie może stać się tym, na kogo ciebie przeznaczono. Jeśli nie będziesz walczył za ludzi postawionych u twego boku.”

„W sercu każdego mężczyzny jest silne pragnienie stoczenia bitwy, przeżycia przygody i uratowania pięknej.”

„Porzucamy najważniejszą podróż życia, gdy zaniedbujemy pragnienie.”


 

Bestsellerowe książki kształtujące dobrego ducha

Biblia_mala

Jeśli zapytałby mnie ktoś – jaką książkę wziąłbyś na bezludną wyspę, to bez zastanowienia odpowiedziałbym, że Biblię. Tak naprawdę im dłużej człowiek ją czyta, tym bardziej odnajduje swoje historie życia w niej zawarte. Historie Abrahama, Noego, Mojżesza, Jozuego, Saula, Dawida, Salomona, Hioba, Daniela, Józefa egipskiego, Jeremiasza, Jonasza, Izajasza, Św. Jana Chrzciciela, Św. Piotra, Marii Magdaleny, Św. Józefa i Maryi, Św. Pawła i innych to nasze historie. Im człowiek głębiej czyta prawdy w niej zawarte, tym bardziej je docenia i dostrzega ich ponadczasowość. Nie bez przyczyny ta księga ksiąg mądrościowych nie opuszcza piedestału najlepiej sprzedającej się książki wszech czasów. Jeśli często cytowały tę księgę i doceniały potężną jej wartość takie postaci jak: bł. Jan Paweł II, bł. Matka Teresa z Kalkuty, Ronald Reagan, Fiodor Dostojewski, Cyprian Kamil Norwid, czy Johan Wolfgang von Goethe to znaczy, że miała ona ogromny wpływ na ich twórczość i owoce ich życia. Biblia to jeden z głównych filarów kultury europejskiej. Nie znam lepszego nośnika papierowego tak uniwersalnych idei i zasad moralnych. To skarbnica wiedzy historycznej i źródło inspiracji dla twórców sztuki. Moje ulubione księgi biblijne to Księga Przysłów, Mądrość Syracha i Ewangelie. No więc po jednym cytacie z każdej:

Tych sześć rzeczy w nienawiści ma Pan, a siedem budzi u Niego odrazę: wyniosłe oczy, kłamliwy język, ręce, co krew niewinną wylały, serce knujące złe plany, nogi, co biegną prędko do zbrodni, świadek fałszywy, co kłamie, i ten, kto wznieca kłótnie wśród braci. Strzeż, synu, nakazów ojca, nie gardź nauką matki, w sercu je wyryj na zawsze i zawieś sobie na szyi! Gdy idziesz, niech one cię wiodą, czuwają nad tobą, gdy zaśniesz; gdy budzisz się – mówią do ciebie: bo lampą jest nakaz, a światłem Prawo, drogą do życia – upomnienie, nagana.

Księga Przysłów 6, 16-23

Synu, od młodości swej staraj się o naukę, a będziesz ją nabywał aż do siwizny. Jak oracz i siewca przystępuj do niej i czekaj na dobry jej plon; trochę się utrudzisz pracując nad nią, ale wnet będziesz spożywał jej owoce. Jakże bardzo twarda jest dla nieuków, a lekkoduch w niej nie wytrwa. Jak potężny kamień próby go przytłoczy i nie będzie zwlekał z jej odrzuceniem. Mądrość bowiem, zgodnie ze swą nazwą, nie dla wielu jest dostrzegalna. Słuchaj, synu, przyjmij me zasady, a rady mojej nie odrzucaj! Włóż nogi w jej dyby, a szyję swą w jej obrożę! Poddaj ramiona swe i dźwignij ją, a nie zżymaj się na jej więzy! Całą duszą zbliż się do niej i strzeż jej dróg ze wszystkich sił! Ubiegaj się o nią, szukaj, a da ci się poznać, a gdy ją posiądziesz, nie wypuszczaj z objęć! Na koniec bowiem znajdziesz miejsce jej odpoczynku, a to ci się w radość obróci. Dyby jej będą ci walną obroną, a obroża jej strojem zaszczytnym. Złota bowiem jest na niej szata, a więzy jej są z nici purpurowych. Jak strój wspaniały ją przywdziejesz, jak wieniec radosnego uniesienia włożysz na siebie. Jeżeli jej będziesz pożądał, posiądziesz naukę, jeśli dołożysz uwagi, zdatny będziesz do zrobienia wszystkiego. Jeżeli będziesz lubił słuchać, nauczysz się, i jeśli nakłonisz ucha swego, będziesz mądry. Stań na zgromadzeniu starszych: a [jeśli] kto jest mądry, przyłącz się do niego! Chętnie słuchaj wszelkiego wykładu rzeczy Bożych, a przysłowia rozumne niech nie ujdą twojej uwagi! Jeżeli ujrzysz kogoś mądrego, już od wczesnego rana idź do niego, a stopa twoja niech ściera progi drzwi jego! Rozmyślaj nad zarządzeniami Pana, a przykazaniami Jego zawsze pilnie się zajmuj! On sam umocni twe serce,
a pożądana mądrość będzie ci dana.

Mądrość Syracha 6, 18-37

Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.

Ewangelia Św. Mateusza 6,21

 

dzienniczek-sw.-siostry-faustyny-kowalskiej

Niech o wadze tej lektury świadczy chociażby to, że całkowicie zmieniła życie jednego z pierwszych milionerów III RP. Którego? Proszę poszukać w sieci. Podpowiem tylko, że firma notowana była w WIG-20. To wręcz dziecinnie nazwane dzieło pozwala dokonać całkowitego przewartościowania priorytetów życiowych. Ktoś może zapyta o wiarygodność tych objawień i spotkań autorki z Jezusem. Niech dowodem na ich prawdziwość będzie nie tylko to, że uzyskało imprimatur potwierdzone autorytetem Kościoła, ale i potwierdzenie się wizji opisywanych przez skromną i prostolinijną siostrę Faustynę. Dziś możemy na spokojnie je ocenić – m.in. wybuch II wojny światowej, rozwój jej Zgromadzenia, czy chociażby dzień jej kanonizacji, a jest ich więcej. Mogę zapewnić jedno, że każdemu kto poświęci przynajmniej 10 minut rano lub wieczorem na przeczytanie krótkiego fragmentu Dzienniczka całkowicie zmieni się spojrzenie na dotychczasowe życie. Ta książka to jedna z najważniejszych lektur duchowych w akademii zaufania Bogu. Ma ona jeszcze jedną niespotykaną cechę – jest napisana tak prostym językiem, że bez problemu poradzi sobie z nią zarówno profesor renomowanej uczelni, jak i człowiek mieszkający na głębokiej prowincji, który ostatnią styczność z książką miał w latach szkolnych. Uczy jeszcze jednego, że człowiek bez kierownictwa duchowego może pogrążyć się w totalne nieszczęście. Może mu się wydawać, że skoro ma pieniądze, władzę i sypia w najlepszych hotelach, to złapał Pana Boga za nogi. Tymczasem może być zupełnie odwrotnie. Bóg wielokrotnie w historii posługiwał się najprostszymi ludźmi, tak i przez życie tej autorki chciał pokazać, że kierownictwo duchowe praktycznie całkowicie pokrywa się z Jego wolą i zamierzeniami jakie ma wobec życia konkretnego człowieka. Czas na cytaty:

„Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje.”

„Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego.”

„Niechaj się nie lęka do mnie zbliżyć dusza słaba, grzeszna, a choćby miała więcej grzechów niż piasku na ziemi, utonie wszystko w otchłani miłosierdzia mojego.”

 

drogaWyobraź sobie, że Bóg obiecał ci przekazywać po kilka swoich rad na każdy dzień. Ten, który stworzył planety, ukształtował oceany i dał życie każdemu stworzeniu na ziemi. Krótko mówiąc – najlepszy „Ekspert” i „Doradca”, który jest Wszechmogący i najlepiej wie, jak to wszystko funkcjonuje, jakie ludzie mają myśli i zamiary. Każdy z nas chciałby mieć takiego „Doradcę” u swego boku. Jestem przekonany, że ta Trylogia – Droga Bruzda Kuźnia to najlepszy poradnik codziennego życia – do pracy, do rodziny, do kontaktów z przyjaciółmi, znajomymi i nieznajomymi. Czy można trafić do Nieba, z tego powodu, że perfekcyjnie wykonuje się swoją pracę? Ta książka da ci odpowiedź. Napisana jest w bardzo przystępnej formie. Każdy punkt zawiera krótką myśl lub kilka zdań, po przeczytaniu których człowiek czasami ociera oczy ze zdumienia jak idealnie pasuje ten fragment do aktualnej sytuacji, w której się obecnie znajduje. Niejednokrotnie przeczytana podpowiedź uratuje cię przed fatalnymi decyzjami lub będzie najlepszą radą, którą warto będzie przekazać tym, którzy będą tego od ciebie potrzebować. Jest to doskonała lektura na każdą chwilę. A oto kilka cytatów:

„88. Szukasz towarzystwa przyjaciół, których rozmowy, serdeczność, oraz dobre maniery ułatwią ci znoszenie wygnania na tym padole…, chociaż nawet przyjaciele niekiedy zdradzają. — Nie wydaje mi się to czymś złym.
Ale… czemu nie szukasz, codziennie coraz usilniej, towarzystwa oraz rozmowy z tym Wielkim Przyjacielem, który nigdy nie zdradza?”

„58 <Jesteście wszyscy tak radośni, że przekracza to moje oczekiwania> — słyszałem taką uwagę.
Od dawna nieprzyjaciele Chrystusa z uporem diabelskim niestrudzenie mamroczą, że ludzie oddani Bogu są „markotni”. I niestety, niektórzy z tych, którzy chcą być „dobrzy”, potwierdzają to swymi „smutnymi cnotami”.
— Dziękujemy Ci, Panie, iż zechciałeś uczynić nasze życie radosnym i szczęśliwym, aby wymazać tę fałszywą karykaturę.
— Proszę Cię także o to, abyśmy o tym nie zapomnieli.”

„163. Nie bądź wygodnicki! Nie czekaj nowego roku na podjęcie postanowień: dla dobrych decyzji wszystkie dni są dobre. Hodie, nunc! – Dziś, teraz! To biedni opieszalcy, aby zacząć, czekają na nowy rok… a w końcu niczego nie zaczynają!”


 

Bestsellerowe filmy, które dają do myślenia

to wspaniale zycie

„To wspaniałe życie” (It’s Wonderful Life) Franka Capry to ponadczasowy film z 1946 r. Początek może wydawać się nudny, jednak cierpliwość zostaje wynagrodzona. Polecam go przede wszystkim facetom, którzy zmęczeni są swoim codziennym życiem i tracą powoli jego sens sprzed oczu. Jest to historia George’a Bailey – zdolnego i szlachetnego chłopca, który wyrasta z czasem na porządnego człowieka. Ma on wielkie marzenia i aspiracje. Sytuacja zmusza go jednak do pozostania w rodzinnym miasteczku. Prowadzi po zmarłym ojcu budowlaną kasę oszczędności. Pewnego dnia okazuje się, że ginie im kupa szmalu i zostaje bankrutem. Postanawia popełnić samobójstwo. Jednak ratuje go anioł stróż i coś mu pokazuje. No właśnie co? Coś co mógłby pokazać każdemu z nas. Reszty nie powiem, bo odsyłam do filmu. Można go zresztą pobrać, zapisując się na mój newsletter po prawej stronie. Najlepiej ogląda się ten film przy odpowiednim nastroju i wyizolowaniu od wszystkiego.

Na filmwebie ma ocenę 8,2/10

 

 

 

gladiator-movie-poster„Gladiator” Ridleya Scotta to absolutny klasyk! Film z 2000 r. na miarę nowego millenium. Kapitalna rola Maximusa w wykonaniu Russella Crowe. Film, który jest najlepiej zekranizowaną lekcją przywództwa, lojalności wobec swoich zobowiązań i wierności rodzinie. Pokazuje, że tak naprawdę zwycięzcą jest ten, kto potrafi do końca dochować zasad moralnych i przeciwstawić się zepsuciu. Świetnie pokazuje również powstanie ludzkiego ducha po dotknięciu życiowego dna. Film okraszony przepiękną muzyką Hansa Zimmermana – jednego z najlepszych współczesnych kompozytorów.

Na filmwebie oceniony jest za nisko, tylko 8,1/10

 

 

 

 

pasja

Jeśli Mel Gibson miał się urodzić tylko po to, aby stworzyć to wielkie dzieło, jakim jest niewątpliwie „Pasja”, to wykonał misję swojego życia. Już samo to, że film wzbudzał wielkie emocje zanim powstał świadczyło, że szykuje się coś wielkiego. Czasami sprzeciw niektórych środowisk wobec konkretnych inicjatyw potwierdza słuszność podjętej drogi. Tak było i w tym przypadku. Nie znam filmu, który lepiej opisywałby życie i historię Chrystusa, mimo że Pasja przedstawia jedynie jego ostatnie godziny. Jest to udana próba odzwierciedlenia scen ewangelicznych oraz objawień, które spisała bł. Anna Katarzyna Emmerich na kartach książki o tym samym tytule co film. Czas kręcenia filmu otaczała atmosfera religijnego skupienia. Każdego dnia, w studio była celebrowana msza św. po łacinie przez kapłana z Instytutu Chrystusa Króla, a reżyser pełnił rolę ministranta. Wiele wydarzeń związanych z powstawaniem tego filmu miało charakter nadprzyrodzony, tak odczuwali to świadkowie. Między innymi w czasie kręcenia sceny nauczania na Górze Błogosławieństw piorun uderzył w odtwórcę głównej roli… Jan Paweł II, gdy obejrzał tę ekranizację powiedział po projekcji do sekretarza: „To jest tak, jak było”. Twórcy mieli nadzieję, że film przyczyni się do wzbudzenia wiary i gorliwości w niejednym zagubionym sercu. Jestem przekonany, że im się udało.

Na filmwebie ocena 7,4/10

 


 

 

Bestsellerowe video na YouTubie

Ponadczasowy wykład byłego oficera KGB Jurija Bezmienowa o tym jak prowadzi się politykę zagraniczną w dzisiejszych czasach. Jedno z najwartościowszych wystąpień jakie miałem okazję wysłuchać, tym bardziej ciekawsze, że pokazujące mózg działania służb specjalnych od środka. Gdy analizuje się proces opisywany przez Bezmienowa włosy jeżą się na głowie. Na szczęście w drugiej połowie swojej prelekcji wskazuje na rozwiązania zapobiegające tym zagrożeniom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten film powinien obejrzeć każdy ateista. Nie oglądałem tak dobrego materiału opisującego mądrość i harmonię stworzenia od strony naukowej. „Bóg cudów” to zapierająca dech w piersiach podróż po widzialnych i niewidzialnych wspaniałościach Bożego stworzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponad minutowy filmik pokazujący jak dziś działają anioły. I od razu człowiekowi robi się lżej na sercu i inaczej patrzy na wszystko 😉

Useful Resources: